Search

Chcete miminko? 5 věcí, které byste určitě měly vědět o své plodnosti

Víte, že chcete dítě. No pokud se snažíte o miminko, určitě je dobré vědět co nejvíce o svém těle a plodnosti. Mnoho věcí totiž ovlivňuje to, jaké jsou naše šance na otěhotnění. Některé faktory mohou škodit ženské plodnosti, jiné naopak šance na děťátko zvyšují. Jaké základní věci se vyplatí znát?

1. Tělesná hmotnost je důležitá

Tělesná hmotnost má velký vliv na to, do jaké míry je žena plodná. Je již vědecky potvrzeným faktem, že podváha či nadváha mají negativní dopad na ženskou plodnost. Nízká nebo vysoká hmotnost ovlivňují pravidelnost cyklu, na ovulaci a hormonální výkyvy, proto jsou takové ženy často neúspěšné ve snaze o početí. Mnohé ženy ve snaze stát se matkou zhubli nebo naopak přibraly, pokud měli příliš nízkou hmotnost a až potom se jim podařilo otěhotnět. Pokud tedy chcete miminko, podívejte se realisticky na svou hmotnost a pokud není přiměřená, začněte tento problém řešit.

2. Jste více plodná před ovulací

Mnoho žen si myslí, že ideální na početí miminka je mít sex během ovulace. V tom případě mají však partnerovy spermie jen 12-24 hodin na oplodnění uvolněného vajíčka. Pokud však budete mít sex několik dní před ovulací, šance se zvyšují. Totiž, spermie dokážou přežít v ženském těle i několik dní a tak si mohou počkat na vajíčko a oplodnit ho.

3. Věk je rozhodující

Říká se, že po 35-tce výrazně klesají šance na otěhotnění. Je to však poněkud nedostatečná informace. V 30-ti letech má žena asi 15-20% -ní šanci na oplodnění každý cyklus a tato šance se snižuje pouze na 5% do 40-tky. Po třicítce byste se tedy opravdu měli pospíšit, protože pravděpodobnost početí je stále nižší a nižší. Pokud se o miminko snažíte po 35. narozeninách a nepodaří se vám počít do šesti měsíců, měli byste vyhledat odborníka, abyste zbytečně neztráceli čas. S věkem totiž klesají i šance na úspěch umělého oplodnění.

4. Kouření je překážkou

Kouření je jednou z věcí, které vám mohou výrazně snižovat šance na zplození miminka. Ženy, které kouří, mívají častěji problémy s neprůchodnými vejcovody a kouření také negativně ovlivňuje ženské vajíčka. Kromě toho kouření přispívá k problémům, jako jsou potraty, nízká porodní hmotnost či různé defekty miminka. Pokud tedy chcete miminko a jste pro to ochotna udělat opravdu hodně, vyškrtněte cigarety ze svého života. Nejenže zvýšíte šance na početí, ale pomůžete si i ke zdravějšímu životu.

5. Léto přeje početí

Vědci přišli na to, že během letních měsíců je vyšší šance na početí miminka oproti zimnímu období. Souvisí to totiž s vitaminem D. Během léta máme dostatek sluníčka a tak i vitamínu D, zatímco v zimních měsících je to horší. Vitamin D reguluje cyklus, upravuje hladiny hormonů progesteronu a estrogenu a tím přispívá k vyšší šanci na uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Význam vitaminu D při snaze o těhotenství se prokázal iu žen, které podstupují umělé oplodnění (vitamin D se podává jako podpůrný prostředek a výsledky ukazují, že opravdu přispívá k lepším výsledkům).