Search

Hloupé otázky i bolest: To nejhorší, co prožíváte, když se vám nedaří otěhotnět

To zklamání, když se na testu ukáže opět jen jedna čárka, pochopí jen ta, která to sama zažila. Tušíte vůbec, čím vším si prochází žena, které se nedaří otěhotnět? Trápí ji nejen vlastní bolest, ale i okolí, které bývá často nejmoudřejší na světě … Problémy s početím, případně s vynošením děťátka až do termínu porodu, má přibližně dvanáct procent žen ve věku 18 až 44 let. Znamená to, že přibližně každý osmý pár přežije peripetie s plozením děťátka as velkou pravděpodobností bez zásahu medicíny by zůstal neplodný. Když k tomu přičteme mužské problémy s plodností, kterých je v posledních desetiletích stále více, zjistíme, že zplodit dítě je dnes už opravdovým zázrakem. Zde je několik reálných záležitostí, které trápí ženy, marně se snažící otěhotnět. Není to nic příjemné …

Chyba která bolí … Mnohé těhotné se stěžují na těhotenské problémy, ale problémy, s nimiž se setkává žena toužící po dítěti a neúspěšně, jsou často podstatě větší. Samozřejmě, týkají se více psychické než fyzické stránky, ale nakonec psychika se odráží i na tělesném zdraví …

Třiatřicetiletá Katka, která patří mezi ženy s problémem otěhotnět, přestože ho zatím nemá lékařský potvrzený přiznává: „Je velmi bolestivé měsíc co měsíc čekat s napětím a vždy se dočkat menstruace. O to je to těžší, že často mi menstruace o den dva zpoždění, a tak se již s partnerem začínáme těšit, když přijde rána pod pás. Nejdříve jsem si vždycky kupovala těhotenské testy, samozřejmě, ty nejcitlivější, teď už na to nervy nemám. Nejednou se mi také stalo, že jsem měla bolesti v podbřišku, citlivé oteklé prsa, různé chutě, ale nakonec i menstruaci … Takto se snažíme už tři čtvrtě roku, lékař tvrdí, že do roku snahy je to běžné. Pokud se nepodaří ani později, začneme to řešit jiným způsobem. “

V každém případě Katka je z tohoto snažení už dost psychicky na dně a už nemá sílu každý měsíc se snažit a čekat – bojí se, že nakonec i tak přijde negativní zpráva. Pohrdavé pohledy a hloupé netaktní otázky V období, kdy se snažíte a zatím neúspěšně si podvědomě začnete všímat kolem sebe kamarádky a známé, které běhají s kočárky, nosí si děti v Babyvak a na sociální sítě umisťují stále a stále fotografie svých maličkých rozkošných ratolestí. Nejen že svým neúspěchem v plození pak trpíte ještě více, ale může se to převrátit i naopak. Začnou se vás vyptávat, proč ještě nemáte dítě, zda neplánujete, že byste už měli konečně něco dělat a podobně. Ještě horší reakce můžete zažít ze strany lidí, kteří vědí, že se snažíte, ale marně.

Řeči typu: „No co, ani tento měsíc nic? Zase se to nepovedlo? Už si konečně v tom? „Mohou být pořádně ubíjející a raději si je nepřipouštějte. Kolotoč neustálých myšlenek To jsou další nepříjemné myšlenky, se kterými se můžete setkat. Odborníci však tvrdí, že neplodnost trápí i mladé ženy a vůbec to není jen záležitost věku. Navíc i žena po čtyřicítce může být plodná, dokonce plodnější než dvacetiletá. Proč?

Kromě genetických dispozici v schopnosti otěhotnět hrají velkou roli i jiné záležitosti – například váš životní styl, míra stresu, ale i zdraví partnera. Co se dá dělat, jak to celé přežít? Nevzdávejte se zůstaňte vždy pozitivně naladěná. Snažte se být co nejvíce v pohodě, cvičte, bavte se, pracujte, potkáváte jen a jen s příjemnými lidmi, kteří vám něco dají a neubližují.

Netlačte na pilu. Když vám to už skutečně „leze na mozek“ konzultujte svou situaci s odborníkem, který vám udělá potřebná vyšetření av případě problémů navrhne řešení. A co říkají jiné ženy, které mají nebo měli problém otěhotnět?

* Je to velmi těžké období pro ženu. Přesto, že má po boku partnera se může často cítit sama v tomto bezútěšném boji, protože ona je vystavena hormonálním vlivům a změnám, ať už je těhotná nebo ji ovlivňuje běžný menstruační cyklus.

*Problém s otěhotněním může vážně poškodit vztah, dokonce vést i k rozchodu. V případě, že muž chce co nejdříve dítě nebo neumí vydržet své ani partnerčiných trápení s tím, že se nedaří zplodit dítě – raději volí cestu ukončit vztah a vyzkoušet to s jinou ženou. Problém však může být i v něm.

* Všechny známé, když byli těhotné se mi začaly vyhýbat – myslely si, že je nedokážu pochopit, budu jim závidět, kvůli tomu, že já mám problém otěhotnět.