Search

Ibuprofen v těhotenství může způsobit potrat!

Namísto zahnání bolesti zvýšené riziko potratu! Každá těhotná žena ví, alespoň by to vědět měla, že s léky třeba během měsíců, když nosí pod srdcem děťátko a během kojení velmi opatrně. Pokud trpíte bolestmi nebo nějakými jinými zdravotními problémy a nejste si jistá, co můžete užít, spolehněte se jen a jen na radu odborníka. Kamarádky, kolegyně a maminky nejsou vždy tou nejlepší pomocí, pokud jde o rozhodnutí, jaký lék užít.

Věděli jste například, že obecně známý lék proti bolesti – ibuprofen u těhotných žen výrazně zvyšuje riziko potratu?

Nejnebezpečnější první týdny

Nedávná studie ukázala, že ženy, které užily tento lék do 20. týdne těhotenství jsou až 2,4-krát náchylnější na potrat jako ženy, které neužijí tento lék. Závěr studie říká: Těhotné ženy, které užijí léky proti bolesti, jako je ibuprofen, mají minimálně dvojnásobnou pravděpodobnost, že utrpí potrat. Vědci také varují, že desítky tisíc těhotných žen si není při užívání léků vědomých nebezpečí. Ignorují upozornění Hlavní studie ukázala, že ženy, které užily ibuprofen nebo podobné léky proti bolesti, předtím, než se dostali do dvacátého týdne těhotenství, byly ohroženy potratem až o 2,4 krát více.

Přesto, že na balíčcích s léky existuje upozornění, že by se neměly užívat v těhotenství, až jedna ze šesti budoucích maminek si je v těhotenství dopřeje. Embryo se nedokáže uhnízdit V rámci studie vědci zkoumali skupinu léků proti bolesti, která je známá jako nesteroidní protizánětlivé léky nebo pod zkratkou NSAID, které zahrnují i volně prodejné léky, obsahující ibuprofen a naproxen.

Do této kategorie patří i aspirin, avšak ten nebyl zahrnut do studie, protože paracetamol je považován za bezpečný. Vědci věří, že libovolný počet léků může vést k tomu, že embryo nebude řádně uhnízděné v děloze a žena tak mnohem pravděpodobněji utrpí spontánní potrat.

Jedno z osmi

Přibližně jedno z osmi těhotenství končí potratem a většinou se tak stane v prvních 12-ti týdnech. Často je tomu tak bez zjevné příčiny, ale vyšší riziko mají ženy, které jsou starší a ty, které kouří, pijí nebo jsou silně obézní. Studie, zveřejněná v odborném magazínu Canadian Medical Association Journal, zahrnovala 47 050 žen ve věku 15 až 45 let. Výsledky ukázaly, že přes varování až 17 procent těhotných žen, tedy téměř každá šestá, užila léky, na kterých bylo uvedeno, že je není vhodné užívat během těhotenství.

Všechny neaspirínové nebezpečné?

Dr. Aničky Bérard z University of Montreal, podle stránek Daily Mail, tvrdí: „Sledovali jsme, že riziko spontánního potratu souviselo s použitým Diclofenac, naproxenu, celekoxibu, ibuprofenu a rofecoxibu během těhotenství – samostatně nebo v kombinaci. Ženy, které byly vystaveny jakémukoliv typu a dávkování neaspirínového NSAID, během časného těhotenství, měli větší pravděpodobnost spontánního potratu. “ Dbejte o zdravý životní styl Někteří lékaři však navzdory výzkumu tvrdí, že rizika z léků proti bolesti nejsou velmi velké, a že studie nezohlednila jiné faktory, jako jsou kouření a obezita, které také mohou být příčinou potratu. Dr. Virginia Beckett, mluvčí Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, tvrdí podle listu Daily Mail: „Je důležité, aby každá žena před početím a během těhotenství plánovala svou těhotenství a snižovala riziko vzniku komplikací, prostřednictvím dodržování zdravého životního stylu.“

Bezpečný paracetamol?

A co dělat, pokud trpíte bolestí nebo horečkou v těhotenství? „Bezpečné je užít paracetamol,“ doplňuje Virginia Beckett. Samozřejmě, pokud však nemáte na toto léčivo alergii. V každém případě, pokud máte jakýkoliv zdravotní problém nebo bolest, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře nebo minimálně na lékárníka, avšak tomu musíte říct io svém stavu, těhotenství io vašich případných zdravotních problémech, alergiích, či komplikacích.

Proto je vhodnější – zejména, pokud nějaké máte – aby vám léky podpořil nebo doporučil lékař, který s vámi pracuje a zná vás a zejména váš zdravotní stav déle – umí ho tedy zhodnotit po všech stránkách.

Samozřejmě, riziko potratu se ještě zvyšuje u žen, které kouří nebo konzumují alkohol, či dokonce drogy a berou léky proti bolesti.