Search

II. trimestr těhotenství – co vás čeká?

Co se právě děje v bříšku?

Cítíte se skvěle a plná energie. Čeká vás nejklidnější a nejpříjemnější období březosti, proto si ho vychutnejte! Váš organismus si už na jiný stav přivykl, což se navenek projeví ústupem specifických těhotenských problémů (závratí, zvracení). Také dochází k psychickému vyrovnání se s novou situací a vaše podvědomí se přirozeně připravuje na roli budoucí matky.

Začínáte pozorovat, že se vaše podbřišek postupně zakulatí. Ztmavnou vám bradavky i prsní dvorce. Na bříšku se začíná jemně objevovat tmavá těhotenská čára sahající od pupku směrem k hoře stydké kosti. Velká změna: první opravdový kontakt s miminkem – první pohyby!

Druhý trimestr počítáme od počátku 13. týdne těhotenství a končí mezi jeho 26. až 28. týdnem. Mezi 18. až 20. týdnem (u prvorodičky) začne žena vnímat první pohyby plodu. Zpočátku jde o nepravidelně se vyskytující pocity přirovnatelné k lechtání či jemnému tukan. Jsou velmi důležité: kromě nesporného pozitivního psychologického účinku se podle nich dá přesněji určit termínu porodu. Jak se vyvíjí děťátko?

4. měsíc Základy vývoje všech orgánů jsou ukončeny. Placenta jako nově vytvořený orgán přebírá odpovědnost za zajištění výživy plodu a za hormonální zajištění průběhu celého těhotenství. Děťátko se zdokonaluje v mnoha směrech. Plíce se již zcela vytvarovali, začínají „nacvičovat“ primitivní dýchací pohyby. Vyvinul se i reflex polykání, částečně začíná fungovat vylučovací soustava.

Celé tělo děťátka pokrývá jemné ochlupení (lanugo), které plní ochrannou funkci. Po porodu začne postupně vypadávat. Rostou i vlasy, obočí i řasy. Kosti se stávají silnějšími a pevnějšími. Dolní končetiny jsou delší než horní. Pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Na prstíky začínají růst nehtíky. Ouška má již na svém místě, ale ještě s nimi neslyší.

Postupně se vyvíjí i nervová soustava, takže plod se stává velmi citlivý. Už může začít reagovat na dotyky, či dokonce na bolest. Pokračuje i vývoj svalové hmoty, žil a cév. Děťátko dosáhlo na váze 100g (některé i více) a měří přibližně 11,5 cm.

5. měsíc Hlavičku již drží vzpřímeně, tělíčko a končetiny jsou delší. Ruce miminka jsou sevřené v pěst. Na konečcích prstů se formují bříška, na kterých se brzy vytvoří individuální rýhování známé jako otisk prstu. Kůže působí vrásčitý dojmem, protože jí chybí podkožní tuk. Ten se začíná pomaličku ukládat a bude plnit zásobu energie pro následující měsíce.

Miminko už dokáže udatně kopat nožičkama kolem sebe do zárodečné blány. V střívka se mu shromažďují různé látky (odumřelé buňky, trávicí enzymy, plodová voda) – tato směs se nazývá mekonium a po narození to bude první stolice miminka, kterou vyloučí (tzv. Tmavočerná smolka). V kostře začíná složitá transformace chrupavky na kost. Kosti však zůstávají ohebné, „poddajné“, aby snáze prošli porodními cestami. Zásadní změně podléhají i nervy, které se obalují tukovou hmotou zvanou myelin.

V 20. týdnu je možné zachytit stetoskopem ozvy srdíčka plodu. V hrdélku také čekají připravené hlasivky, ale jelikož jimi neprochází vzduch, nevydávají žádný zvuk. V dásničky se začínají tvořit zárodky mléčných zubů, později se vytvoří i zárodky trvalých. Miminko opět podrostlo na 16,5 cm a přibralo na hodnotu 300 – 350g. 6. měsíc Maličké tělíčko začíná produkovat bílé krvinky, má vyvinutý krevní oběh a své vlastní červené krvinky. V plicích se začínají tvořit aktivně lipoproteiny – surfaktant. Je to látka, která napomáhá roztahování plicních sklípků, zabraňuje jejich slepení a umožňuje roztažení plic po porodu. Tím se děťátko poprvé nadechne samo.

Na kůži se začínají tvořit potní žlázy a chuťové pohárky. Vyvinulo se i vnitřní ucho, které kontroluje rovnováhu těla při pohybu miminka v děloze. Jinak je miminko velmi aktivní, stále má v bříšku dostatek místa. Má již zcela vyvinutý jazýček a dokáže ho i vypláznout.

Prstem se občas poškrábe po bradě nebo po nose a zkouší si různé grimasy …

V 6. měsíci váží kolem 600 – 700g a měří asi 32 cm. Cvičné kontrakce – tělo se už připravuje! Můžete na sobě zpozorovat, že děloha začíná s tréninkem své svaloviny na nadcházející blížící se porod. To se projevuje v podobě nebolestivých stahů, které se odborně nazývají Braxton-Hicksovy kontrakce nebo „poslíčci“. Jde o několikaminutové ztuhnutí bříška. Může se objevit kdykoliv během dne a trvat i déle než půl hodiny.