Search

III. trimestr – velké finále!

V posledních třech měsících těhotenství dochází k celkovému zdokonalování malého tělíčka a relativnímu ukončení vývoje vnitřních orgánů. Malé miminko se připravuje na život mimo dělohu. Poslední měsíce těhotenství se počítají od 28. do 40. týdne. Po fyzické stránce jsou nejnáročnější poslední dva měsíce. Na druhé straně se však můžete těšit, že už brzy budete mít děťátko v náručí.

Vyšetření

Návštěvy v těhotenské poradně se zvyšují. Stejně jako u ostatních se opět provádí vaginální vyšetření, sleduje se pevnost krčku, jeho délka, poloha, což se zapisuje jako CS (cervikální skóre). Zaznamenává se hmotnostní přírůstek, otoky, subjektivní obtíže, měří se krevní tlak, vyšetřuje moč. Opakovaně se dělá krevní obraz, sleduje hladina cukru v krvi a růst dělohy. Čeká vás i glukózový toleranční test na zjištění těhotenské cukrovky. Nalačno vám sestřička odebere krev a dá vypít sladkou vodu – glukózu. Po dvou hodinách se odběr krve opakuje a odešle na rozbor.

Jak se vyvíjí vaše miminko?

7. měsíc Začínají se formovat jednotlivé části páteře (obratle, kloubové spojení, vazivová vlákna), které budou ochraňovat míchu a její přidružené struktury. Miminko má plně vyvinuté ručičky s malými nehtíky a velmi se těší jejich schopnostem. Jeho ohebnost se každým dnem zdokonaluje. Tělíčko začíná být plnější a kulatější díky nárůstu svalové a kostní hmoty.

Podkožní vrstva tuku je tenká, tvoří pouze 1% z celkové hmotnosti plodu. Největší přibrání miminko teprve čeká zhruba kolem 35. týdne, kdy tuková vrstva bude tvořit okolo 15% hmotnosti.

Očka jsou kompletně vyvinuty (schopné tvořit slzy) a začíná poprvé otevírat víčka. Rozhlíží se kolem sebe, všechno ho zajímá.

Chuťové kanálky se také hlásí o slovo, proto miminko už dokáže reagovat na sladkou, kyselou a hořkou chuť. Také se mu začínají otevírat nosní dírky. Děťátko pije plodovou vodu. Když se napije příliš, začne se mu škytat, což cítíte jako slabé klepání.

Na konci 7. měsíce měří drobeček 39 cm a váží kolem 1500g. 8. měsíc Začínáte se cítit velká, objemná a těžkopádná. Každodenní úkony jako hygiena, jednoduché domácí práce, vaření či nákupy mohou být již náročnější. Vaše tělo se naplno připravuje na porod. Cvičné kontrakce se objevují stále častěji a stávají se každodenní součástí na zbývající týdny zbývající těhotenství.

V 8. měsíci pokračuje růst kostí a jejich zpevňování vápníkem, fosforem a železem, které se ukládají do jeho struktur. V mozku se zvyšuje produkce stovek milionů nervových buněk. Mozkové neurony a synaptické zapojení mezi nimi se množí v závratných číslech, aby zajistily propojení jednotlivých mozkových center a umožnily tak fungování důležitých věcí po narození. Plíce jsou také jedním z hlavním orgánů, který je ještě v procesu zdokonalování se, aby mohli o pár týdnů naplno probrat funkci samostatného dýchání. Zdokonaluje se sací reflex a polykání. Množství maziva (vernixu) – ochranné obalu děťátka v děloze se zvětšuje.

Váš malý poklad vymočí denně až půl litru moči do plodové vody, jakož i jiné tekutiny – sliny či pot. Neobávejte se, plodová voda se pravidelně čistí a doplňuje každé tři hodiny.

9. měsíc – všechny „práce“ finišují … Pomaličku vstupujeme do finální fáze! Hlavička děťátka se fixuje do porodního kanálu na začátku pánve. Tam bude až do konce čekat na svou velkou chvíli. Miminko se tedy posouvá v bříšku směrem dolů, čímž i vrchol dělohy klesá níže. Pokožka se vyhlazuje, aby byla krásně jemná. Už má dostatek tukových zásob, aby si dokázala udržet stabilní tělesnou teplotu i mimo dělohu. V okolí kloubů na lokti, koleni a zápěstí se formují malé tukové vrstvy. Jediný orgán, který na sobě ještě intenzivně pracuje, jsou nadále plíce. Každý jeden den strávený v děloze je pro ně velmi důležitý. Růst se zpomaluje a i vy můžete zpozorovat, že přibírání trošku ustalo. Orgány jsou plně vyvinuté a vytvarované. Všechny smysly se trénují na život mimo dělohu.

To, zda je již vaše děťátko celkem donošené a „dozrálo“ poznáte podle toho, že se vám pupek vyraší a odula dopředu. Zpravidla se tak děje koncem 38. av 39. týdnu těhotenství. Děloha je natažená na svém maximu, i pokožka na břiše již dále růst nemůže. Pupeční šňůra, která děťátku zajišťuje živiny a kyslík, je v tomto období dlouhá až 50 cm a její průměr je kolem 1,3 cm.

Hotový človíček měří 50 – 53 cm a váží v průměru 3 500 – 3 800g.